Znajdujemy się niedaleko
serca Jaworzna

W samym centrum znajduje się rynek z pomnikiem chomika europejskiego, który jest gatunkiem zagrożonym, i pod ochroną w Europie. Mieszka sobie właśnie u nas.

I jak na chomika Ślązaka przystało, co jest nietypowe u ssaków ma czarny brzuszek. Podobno nie od węgla, ponieważ górnictwo praktycznie u nas już nie istnieje. Jaworzno historycznie, to jednak ziemia krakowska. Od 1975 r. administracyjnie podlega województwu śląskiemu, ponieważ Katowice mamy jednak bliżej, niż Kraków, no i odkryto u nas dawno temu węgiel, który jest śląskim złotem. Łączymy dlatego ludzi i regiony, ponieważ taki jest urok tego miasta od wieków jak i jego historia.

Tutaj była najbardziej trwała granica państwa polskiego z sąsiadami i mieszały się narody, kultury oraz wyznania. Na rzece Przemszy, która przepływa przez miasto jest Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli dawna granica pomiędzy państwami zaborczymi.

where we are img where_we_are_abs_image Zdjęcie: Urząd Miasta Jaworzna

W pobliżu mamy moc
atrakcji dla każdego!

Natura

Znajdujemy się dosłownie za płotem Parku Gródek do którego możesz udać się na piechotę, rowerem czy na hulajnodze.
Niedaleko szkoły położony jest również Zalew Sosina oferujący piękne kąpielisko wraz z bazą rekreacyjną.
Na koniarzy czeka też pobliska stadnina.

attractions img attraction_abs_image Zdjęcie: Tomasz Kasperuk
attractions img attraction_abs_image Zdjęcie: Jakub Hałun (Wikipedia, licencja CC)

Historia

Zostając dłużej w okolicach Krakowa i Górnego Śląska można poznać historię tego regionu, i zobaczyć więcej pięknej przyrody oraz zabytki, w tym fortyfikacje obronne Szlaku Orlich Gniazd. Na turystów czeka też Wawel, kopalnie węgla, soli, srebra i liczne szlaki turystyczne Jaworzna czy pobliskich miejscowości. Można też pospacerować sobie nieco dalej po Ojcowskim Parku Narodowym. A to niewielka i tak część tego, co można jeszcze zobaczyć w okolicy.

Turystyka

Od nas jest tylko godzina do polskich gór, „rzut beretem” do Czech i na Słowację i praktycznie taka sama droga, co nad Bałtyk to nad Adriatyk.
Współpracujemy z jedną z największych baz nurkowych w Europie oraz miłośnikami Jaworzna.

attractions img attraction_abs_image Geosfera / Zdjęcie: Urząd Miasta Jaworzna

Znajdź nas